Jak pečovat o Apple?

! ! ! Důležité informace ! ! ! JAK PEČOVAT O APPLE ?

1) Jako první opět zdůrazňuji – vše co má aktivní chlazení je potřeba čistit ! ! !

Pokaždé vysvětluji, že je to jako když zkusíte doma 1 rok neuklízet a neutírat prach?! Jak to bude vypadat? Oproti tomu, v MacBooku, který má aktivní chladič (nasává prach, nečistoty...) po 1 roce vypadá stejně, jako kdy byste doma neuklízeli 3 roky !

Problém je, že 99% uživatelů toto vůbec neví! Jinak by čištění včas řešili. Apple sám o sobě díky celohliníkovému tělu funguje jako jeden velký chladič, proto mu trvá výrazně déle, než celý shoří (odpálí se jednotlivé komponenty). Ostatní značky, kde je většina dílů z plastu, Vám vydrží přesně 2 roky + 2 měsíce a vše se postupně odpálí. V dnešní době je vše letováno na základní desku (madrboard), proto tomu odpovídají i ceny oprav. Je zapotřebí složitě odletovat čip a znovu naletovat nový, když stroj jedním výliskem udělá celou desku najednou. POKUD TEDY NECHÁTE (v průměru) 1x ZA ROK MacBook vyčistit – odvděčí se Vám doslova nesmrtelností J

2) Prolití tekutinou !

Bohužel, je „ jedno „ zda pronikne do MacBooku 1 kapka nebo více tekutiny. Pokud tekutina zateče špatně, tak dojde k odpálení celé základní desky a je vymalováno L (NELZE TO OPRAVIT).

Co dělat pokud dojde k prolití ?

1) okamžitě vypnout MacBook, 2) otočit klávesnicí dolů, 3) sundat spodní kryt a odpojit baterii od základní desky

(baterie se nemusí vyndávat). POZOR !!! – pokud nemáte originální nářadí NEOTEVÍRAT !!! Šroubky jsou velmi měkké a pokud dojde k ožvýkání je to VELKÝ problém (platí zejména u Air + Retina), 4) donést do servisu k vyčištění ultrazvukem. Pokud se domníváte, že tam zateklo jen pár kapek, tak je to ŠPATNĚ! Na základní desce bude probíhat koroze a dojde k naleptání spojů a jediný výsledek bude, že již nelze opravit!!! To, co by Vás tedy vyšlo cca na 1.000,- Kč, Vás následně bude stát 3.000,- až 17.000,- Kč. 5) důležitá je také rychlost nejlépe tentýž den nebo maximálně den následující. Určitě ne až za týden nebo později !

3) Baterie

Dnes už dávno neplatí nabít baterii na 100% pak ji odpojit a vybít na 5%. Pokud máte tu možnost, buďte vždy připojení do sítě. Cycle se načítají cca 10 x pomaleji. Pokud by Mac byl celý rok připojen pouze do sítě, tak je to také špatně. Stačí, pokud baterii 1x za měsíc necháte vybít a bez přestávky nabít na 100% - víc pro ni udělat nemůžete. Co bude mezitím, je jedno. Doporučuji tedy: celý měsíc při práci být na síti, pokud ho budete používat na cestách, je jedno jestli se vybije o 3/10/50/80/98% jakmile se dostanete k síti, ihned se zase připojte. Pokud ho přes měsíc používáte standardně na cestách, není potřeba ho vybíjet na 5 vůbec. Pokud spíše pracujete na síti 1 x za měsíc nechat vybít a poté bez přestávky nabít na 100%. Pokud se dioda na nabíječce rozsvítí zeleně, neznamená to, že je nabitý na 100% (rozsvěcí se už od 95% nabití)

Apple udává 1000 cycle (1cycle = nabití z 0% na 100% / 5 x vybití na 80% = 1 cycle) poté začne výrazněji klesat kapacita. Apple baterie by měla standardně vydržet 7 let používání. U verze HasWell nejspíš i déle J. 

4) Režim spánku

Apple má režim spánku kdy není potřeba MacBook vypínat, ale stačí ho jen zavřít. Při otevření je okamžitý start kdy v tomto režimu vydrží i měsíc. ANO je tomu tak, ale auto na dvoře také necháte celou noc nastartované, s tím, že k němu ráno zase přijdete!!! Režim spánku lze používat pokud víte, že Mac opětovně použijete během 3 hodin od odchodu od něj. Pokud je to na dobu delší, je 100% lepší ho vypnout. Pokud ovšem vlastníte model, kde není SSD nebo SSD FLash, ale HDD je zde další zádrhel! Pokud Mac budete v režimu spánku často přenášet a máte v něm HDD (má pohyblivé části – model s DVD) dojde k poškození sytému a ztrátě dat. Je tedy lepší při přenášení Mac vždy vypínat. Zkuste si někdy nainstalovat software, který Vás upozorní, že HDD zaznamenal škodlivý otřes. Uvidíte jak moc je to citlivé. Sedněte si na kolo a pak ať s vámi někdo začne třást (a to výrazně) – jak dlouho Vám bude trvat, než spadnete ?!

5) Kabely u Apple L

Jediné slabé místo u Apple je síla kabelů. Opravdu rády praskají. Kabely se nesmí VŮBEC ohýbat!!! Originální pacičky u nabíječky na MacBook NEPOUŽÍVAT. Pokud kabel přenášíte, pouze ho smotejte do kruhu (opravdu žádný tvrdý ohyb)!!! I toto slabé místo pak vydrží VELMI dlouho. Značné množství uživatelů konec kabelu jak u zdroje, tak u vstupu do zařízení obmotá páskou, tak aby bylo místo tvrdší. ANO lze i toto použít – pokud Vám nevadí vzhled. Lepší je kabel prostě neohýbat a je po problému. ZDŮRAZŇUJI, ŽE KABELŮM STAČÍ OPRAVDU MÁLO ! !  

6) KRÁDEŽ ! ! !

Apple láká uživatele svou kvalitou. Stejným způsobem láká i zloděje!!! Pokud, necháte v autě jakýkoliv náznak, že se v něm nachází výrobek Apple, dejte si rovnou na sklo pozvánku pro zloděje. Stačí i prázdná otevřená krabice! Koupíte si iPhone za 30.000,- Kč a někdo Vám ho ukradne. Jaká je prodejní cena??? Přibližně 1.000,- až 3.000,- Kč. IPhone je díky iCloud blokaci zcela k ničemu. Lidé, kteří kradou, jsou, omlouvám se za ten to výraz ,,dementní“ a vůbec jim to nedojde. Jediné co vědí je, že Apple je drahá značka, o kterou je VELKÝ zájem. Pokud Apple někde necháte položený, průměrnému zloději stačí pár vteřin, než Vás okrade!!! U MacBooku je to něco jiného, zde stačí reinstall systému a heslo se vyruší a Mac lze normálně prodat. I zde ovšem existuje řešení (opět 99% uživatelů o něm neví). Pokud si najedete do tzv. Recovery (při startu držte klávesy CMD + ALT + R) dostanete se přímo do Recovery, kde máte heslo Firmware (HESLO EFI) tímto heslem zamknete základní desku. POZOR!!! – Pokud ovšem heslo zapomenete, tak jste sami ve značném průšvihu - odemknutí je možné pouze výměnou základní desky (cca 25.000,-Kč) ! UPOZORŇUJI že Koupě/Prodej nalezeného Apple je TRESTNÝ ČIN ! ! ! ! !