Jak prodloužit životnost Apple nabíječky?

Přestože jsou nabíječky, kabely a další drobné produkty od Applu velmi elegantně řešené, mnohdy se setkáváme s častým mechanickým poškozením. Uživatelé a zákazníci po celém světě si stěžují, že příslušenství není dostatečně odolné - nabíječky praskají, kabelová sluchátka přestávají po několika měsících fungovat a originální pouzdra se snadno zašpiní. Sama společnost přitom dělá vše, co je v jejích silách, a mluví o správné péči, ale málokdy si někdo přečte další informace. Pokud tedy hledáte způsob, jakým prodloužit životnost Apple nabíječky, pak se s vámi podělíme o několik zajímavých tipů, které rozhodně stojí za to!

adapter-nabijecka

Jak se správně starat o Lightning kabel?

Mnozí jsou samozřejmě k takovým doporučením skeptičtí, ale někomu mohou tyto řádky pomoci. Pojďme se společně v první řadě podívat na to, jakým způsobem lze prodloužit životnost Lightning kabelu, který se dost často láme a kroutí ve spojích pod konektorem. Hlavním tajemstvím je správně se o něj starat - v zásadě vám vydrží stejně dlouho, jako kterýkoliv jiný kabel, ať už se jedná o kteréhokoliv výrobce. Mimochodem, stejná pravidla platí taktéž pro kabely k MacBookům a dalším Apple produktům.

  • V žádném případě byste neměli kroutit kabelem náhodně, při prvním rozbalení leží v krabičce složený do prstence, ve stejném stylu byste jej měli také skládat, aby nedošlo k zauzlování - náhodné kroucení totiž způsobuje drobné potrhání vnějšího i vnitřního materiálu. Během používání se jej také nesnažte rovnat - stačí jen připojit iPhone a nechat jej nabíjet, poté bude taktéž snazší vrátit ho do původního stavu.
  • Rozhodně se nedoporučuje omotávání kabelu kolem adaptéru a v tomto stavu jej přenášet, nebo mít dlouhodobě uskladněný. Stejně tak není vhodné mít během přenášení, cestování, nebo uskladnění spojený kabel s adaptérem (vhodné je odpojit kabel od adaptéru, což zamezí případnému zalomení v blízkosti základny zástrčky).
  • Poslední bod je naprosto nezbytný. Řekněme, že nabíječka uvízla někde na dně batohu nebo kufru: hmatem ji najdete a začnete tahat, ale kvůli adaptéru ji nemůžete dostat ven. Vlivem tahu se Lightning kabel rychleji opotřebovává. A obecně: snažte se dát kabel do zavazadla ne úplně na dno kufru, abyste ho odtud nemuseli vytahovat.

Jak správně čistit Apple kabel?

I když Lightning kabel používáte výhradně doma a jste maximálně šetrní, nezapomeňte na jeho čištění. Postupem času není po korporátní bílé barvě Apple ani stopa a nabíjecí drát začíná žloutnout. Doporučujeme pravidelně otírat, jinak vám nejpozději do šesti měsíců ztratí původní barvu. Postup je tedy následující: Stačí odpojit kabel od adaptéru, otřít jej po celé délce vlhkým alkoholovým tamponem, případně můžete použít mýdlový roztok. Dejte pozor, aby se nedostal na samostatnou zástrčku.

Pokud máte gelové antiseptikum, můžete ho použít: stačí ho nanést po celé délce a nechat pár minut působit a poté otřít ubrouskem.

Proč se nabíjecí adaptér často ničí?

napajeci-kabelV širokém okolí dost často slýcháme, zda se vyplatí investovat do originálního adaptéru a kabelu, nebo postačí levnější alternativa? Většinou splní účel i certifikovaný model a pokud ho budete používat stejným stylem, zaručeně se opotřebení, nebo se jiné poškození projeví i zde. Největší chybou je především lidský faktor, tedy když se uživatel o příslušenství špatně stará, zkracuje tak jeho životnost. Případů, kdy nabíjecí doplňky brzy přestávají fungovat je spousta, může se jednat o vlhkost, pád, nevhodnou manipulaci a spousta dalšího. Mimochodem, odlišná kvalita Apple kabelů se v diskuzích řeší neustále, nicméně Apple se rozhodl použitou technologii, konkrétně užší spojení s konektorem zanechat.