Proč (ne)koupit MacBook Air?

MacBook Air patří po celém světě mezi velmi oblíbené modely přenosných počítačů. Společnost Apple vydala již několikátou generaci, přičemž každá přinesla spoustu nových vychytávek, vylepšené a úspornější procesory a v poslední řadě zcela přepracovaný design. Přemýšlíte nad tím, že si jeden kousek také pořídíte? Ať už jste nenáročný uživatel hledající designový skvost na kancelářské činnosti, nebo naopak vyžadujete vyšší výkon s individuální úpravou konfigurace a chystáte z Aira vymáčknout maximum, právě tato modelová řada v sobě skrývá více pozitiv, než byste očekávali. Rozhodli jsme se pro vás připravit krátký článek, který vám pomůže zodpovědět otázku, proč (ne)koupit MacBook Air.

"Nabízí tento elegantní kousek počítače kromě převažujících pozitiv také nějaká negativa? V čem se odlišuje oproti ostatním modelům z nabídky a v čem vás naopak může zklamat?"

Je důležité poznamenat, že společnost Apple snaží pokrýt kritéria všech skupin zákazníků. To znamená, že nikdo neodejde s prázdnou. Dokonce u samotného ultratenkého Aira máte na výběr z několika konfigurací, to znamená, že si můžete připlatit za větší úložiště, výkonnější procesor nebo si nechat navýšit operační paměť RAM. Aby bylo vaše rozhodování jednodušší, rozdělili jsme obsah do několika odstavců...

macbook-varianty

Jedinečný design a značka

Každý si Apple spojí v určitém slova smyslu s luxusním zbožím kvůli jistému puncu exkluzivity. Prémiové materiály a kvalitní zpracování posouvá MacBook na vyšší příčky, než je třeba běžný Asus, Acer či HP. Pokud si totiž koupíte notebook od Applu, získáváte zboží se stylovým designem, ale zejména spolehlivý produkt, který vás překvapí nejen z hlediska životnosti, ale také po stránce vyladěnosti a optimalizace. Tyto informace ale zřejmě nebudou rozhodujícím aspektem, proč investovat do laptopu s nakousnutým jablíčkem.

Bezpečnost. Optimalizace

Proč se vyplatí pořídit si MacBook Air? Design patří neodmyslitelně mezi důležité prvky při výběru nového počítače, ale rozhodující je především platforma. Stejně jako vyladěný design má Apple totiž i samotný software, tedy operační systém macOS, na kterém běží jeho počítače. Vše je perfektně optimalizováno pro co nejefektivnější, hladký a bezproblémový chod. Veškeré aplikace z Windows jsou dnes dostupné také na systém od Applu, prostředí systému je přehledné a navíc je všechno maximálně zabezpečeno. U Applu máte osobní i pracovní data v maximálním bezpečí. Málo kdy vás navíc zasáhne kolize jako zaseknutí systému, pád aplikací, nebo nedostupnost aktualizací. 

Spolehlivost a životnost

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv model počítače od Applu, každý jablíčkář vám potvrdí, že se jedná bezesporu spolehlivý držák, který vydrží klidně i několik let bez investic. Plynulý chod a funkčnost si obvykle udrží i výrazně déle než většina notebooků s operačním systémem Windows. To platí dokonce i pro výdrž a životnost baterie. Kvalitní materiály samotné konstrukce (včetně pantů k displeji) jsou mnohonásobně odolnější, na popraskané plastové šasi taky můžete zapomenout. Všechno totiž konstrukčně dokonale ladí, nikde nic nevrže a je domyšleno do posledního detailu.

Kompatibilita nejen na cesty

MacBook Air není považován za ultrabook bezdůvodně. Jeho konstrukce je opravdu tenká a hmotnost více než příjemná. Na pracovní cesty, obchodní schůzky, nebo administrativu v kavárně naprosto dokonalý parťák. A to včetně dlouhé výdrže na jedno nabití. Plnohodnotná klávesnice vás nebude ničím omezovat (snad jen absence numerického bloku) a menší výbava portů - to lze snadno vyřešit externím příslušenstvím. K tomu všemu potěší dostatečně velká obrazovka (na výběr máte ze dvou velikostí 11,6" a 13,3-palcový model). Novější generace (2022) pak nabízí o kousek větší úhlopříčku ve stejně velkém těle (verze s procesorem Apple Silicon).

Jaké jsou výhody MacBooku Air? Sepsali jsme pro vás ty nejdůležitější parametry do tabulky, kterou si můžete prohlédnout níže:

+ Kompaktní rozměry + Dlouhá výdrž baterie
+ Možnost výběru konfigurace + Prémiové materiály
+ Pohodlná klávesnice + Podsvícení klávesnice
+ Možnost rozšíření (vybrané modely) + Cenově dostupné 
+ Dlouhodobá podpora systému + Udržitelnost hodnoty zboží

 

Na tomto modelu počítače ale můžeme objevit také několik nevýhod. O které se konkrétně jedná? V první řadě je velmi omezena pozdější možnost upgradu. Vybrané modely počítačů MacBook Air (2011-2017) umožňuje servisní zákrok v podobě výměny SSD disku. To znamená, že pokud vám nestačí základní úložiště (například 128GB SSD), lze pomocí náhradních dílů komponent vyměnit za větší. Bohužel operační paměť později vylepšit nelze. Důkladně tedy zvažte, zda vám pro práci a zábavu stačí základní varianta 4-8 GB RAM, nebo potřebujete výkonnější konfiguraci. Pak už totiž nebude cesta zpět a budete odkázáni pořídit si zcela jiný počítač.

macbook_air_13

U starších kousků (bez Retina displeje) si musíte vystačit s rozlišením displeje maximálně 1440x900 pixelů, což může být v některých situacích omezující. Novější generace (2018+) již nabízí nativně 2560x1600 pixelů. Chybět vám může také širší konektivita napříč porty po straně počítače, případně slabší procesory (mluvíme o generaci Intel Core). Celkově lze ale MacBook Air charakterizovat jako plnohodnotný počítač se slušným výkonem, povedeným designem a řadou jedinečných benefitů v poměru cena/výkon. Z mnoha modelů můžete vybírat také na našem e-shopu Applelevně.cz se zárukou a garancí původu. Ještě váháte nad tím, zda jej pořídíte? Jakmile jednou MacBook Air vyzkoušíte, už nebudete chtít nic jiného.